הפסקת עישון בעזרת היפנוזה – הידעתם?

על עישון ונזקיו לגוף האדם, לקרובים לו ולסביבתו אין צורך להכביר במילים.
לא הרבה יודעים שעישון פוגע גם בחלל הפה ושחלק מרופאי השיניים השתתפו בסדנאות לגמילה מעישון והם מהווים כתובת מתאימה לניסיון הפסקת העישון.

אז איך זה עובד בעצם?
היפנוזה הוא כלי רב עוצמה ועל פי חוק ההיפנוזה בישראל, רק רופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים שעברו את ההכשרה ועברו בהצלחה מבחן מטעם משרד הבריאות, מורשים לבצע היפנוזה בישראל.
כשניגשים לרופא השיניים בעל היכולת לשלב את שני הכלים המדהימים הללו (מורשה להפנוט וכן עבר סדנאות לגמילה מעישון) לצורך הפסקת עישון בעזרת היפנוזה, ניתן לקבל דרך מרתקת בעזרתה ניתן להפסיק את העישון לאחר מספר פגישות בלבד.
מטופלים רבים חוששים מאבדן שליטה בטיפול היפנוטי וחשוב להבין שהחשש הזה פשוט לא נכון: בהיפנוזה להפסקת עישון, כמו בכל טיפול בעזרת היפנוזה, השליטה המלאה היא בידי המטופל ובמהלך הטיפול נתפרת “חליפת ההתמודדות” האישית של המטופל המעוניין להפסיק לעשן.

ד”ר איתי לייסר – רופא שיניים ומטפל בחרדה דנטלית.
המרפאה ממוקמת בבניין B, קומה 3.
לקביעת תור התקשרו: 03-6703100.

כתבה מתוך גליון פסח 2018 של עזריאלי חולון על ד”ר איתי לייסר

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

למה חשוב לבצע טיפולי חניכיים

אם אתם מעל גיל 30 ויש לכם שיניים שמתנדנדות מעט ולא נבדקתם לאחרונה באופן מקיף ע”י רופא שיניים, כדאי מאוד שתקראו את המאמר הבא.

בעיות חניכיים ובעיקר מחלות חניכיים נקראות לעיתים “האויב השקט” ברפואת שיניים משום שלרוב הן לא גורמות לכאבים ואם לא מגיעים לרופא השיניים לביקורות תקופתיות כל 6-12 חודשים, או לניקוי אבנית אצל השיננית כל 4-6 חודשים, יש סיכוי שכשבעיות החניכיים יפריעו לאדם, זה כבר יהיה בשלב מאוד מתקדם שלהם ויהיה קשה יותר לטפל בנזקים שנוצרו ולשקם את המצב.

הבסיס הוא כאמור בדיקות שגרתיות אצל רופא השיניים ותחזוקות ניקוי שיניים ע”י השיננית.

***נשים בהריון – מומלץ לעשות ניקוי ע”י שיננית כל 3 חודשים במהלך ההריון בכדי לשפר את בריאותכן וכן את בריאות העובר***

הסבר בסיסי לאדם הפשוט

השיניים שלנו אחוזות בעצם של הלסת (בדומה לשתיל שיוצא מהאדמה) וככל שהסביבה התומכת של השן (חניכיים, דלקות חניכיים, אבנית על השיניים מעל ומתחת לחניכיים) מוזנחת, בדומה לאדמה לא פוריה שהשתיל שבתוכה סופו לנבול.

כך גם התאחיזה של השן ברקמות התומכות בה עלולה להתערער והשיניים מתחילות להיות ניידות ועלולים להווצר זיהומים בחניכיים ובעצם שמסביב לשן והשיניים בסופו של דבר עלולות להעקר בכדי למנוע הידרדרות נוספת בסביבת השן הבעייתית ובשיניים הסמוכות לה כשלב ראשון.

איך מונעים בעיות

טיפולי חניכיים ברמה הבסיסית ביותר הם כאמור ניקוי שיניים והסרת אבנית ע”י שיננית.

חשוב להסיר את האבנית שמעל החניכיים וכן את האבנית שמתחת לחניכיים וחשוב להגיע לניקוי שכזה כל 4-6 חודשים.

אם המצב מעט יותר חמור מזה לעיתים יש צורך בניקוי שיניים יותר עמוק והוא ניקוי שיניים תחת הרדמה מקומית של השיניים והחניכיים ואז הניקוי מתבצע או ע”י השיננית או ע”י רופא שיניים.

אבחון וטיפול במחלת חניכיים

כשהמצב חמור יותר ויש חשש להמצאות של מחלת חניכיים (כאמור בפתיחה, “האויב השקט”), יש צורך ראשית באבחון מדוקדק שמבוצע ע”י מתמחה או מומחה במחלות חניכיים (ובעזרת צילומים מקיפים שנקראים סטטוס מקביליות) ובעקבות כך לעיתים יהיה צורך בביצוע הקצעות שורשים (ניקוי יותר עמוק ממה שתואר קודם שמכוון לסילוק “לכלוכים” מהשורשים) וזה לעיתים מבוצע ע”י רופא שיניים כללי או מתמחה או מומחה במחלות חניכיים.

בהמשך הדרך, הגוף ורפואת השיניים יודעים לעצור את הידרדרות המצב אך זה מחייב שיתוף פעולה הדוק של המטופל (ולעיתים אף ניתוחי חניכיים ממוקדים) וכך שיניים שאמורות היו להעקר, עשויות להחזיק מעמד בפה עוד שנים רבות באופן יציב ובריא.

לסיכום

לבריאותכם ולבריאות שיניכם ופיותיכם,

גשו להבדק בקרוב אצל רופא השיניים, גשו לעשות ניקוי שיניים ע”י שיננית ותדאגו לאבחון מוקדם של בעיות חניכיים כך שהטיפול בהן יהיה מהיר יותר וימנע בעיות גדולות יותר.

מעוניינים לקבוע תור לרופא השיניים או לשיננית?

צרו קשר כאן

טיפולי שיניים מרופאים מומחים לרפואת שיניים לילדים

אם אתם הורים לילדים ורוצים שהם לא יפחדו מטיפולי שיניים או חלילה אם הם לא הצליחו לעבור בדיקה או טיפול שיניים והופנו לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה, כדאי שתקראו את המאמר הבא.

הקדמה מתוך ניסיון

כרופא שיניים מעל 10 שנים המטפל בחרדות דנטליות במבוגרים ברמות השונות, אני יודע לומר שכשמדברים על חרדה דנטלית או על פחד מטיפולי שיניים, במקרים רבים המקור לבעיה הוא בטראומת ילדות שחווה הילד בטיפולי שיניים שנעשו ללא תשומת לב מספקת לצרכי הילד והטראומה נצרבה בתודעתו ומלווה אותו בהמשך חייו כנער, כעלם ובמהלך חייו הבוגרים (וכמובן שיכולה גם להשפיע על יחס ילדיו לטיפולי שיניים).

מה שונה ילד ממבוגר?

טיפולי שיניים לילדים צריכים להעשות בגישה שונה לחלוטין מאשר טיפולי שיניים למבוגרים משום שעיצוב דעתו של הילד על טיפולי שיניים נקבע החל מהשניה הראשונה שהוא נפגש עם רופא השיניים או אף עם מרפאת השיניים.

אם ילד מגיע עם כאב למרפאת שיניים ציבורית, ובמרפאה יש המולה רבה והמון בכי של ילדים מתוך חדר הטיפולים ומחוצה לו, תוך שניות מבוצע הקישור (שלא מדוייק אך בלתי נמנע) במוחו הרך של הילד והוא נכנס למצב מגננה והדרך להגיע לטיפול שיניים יעיל שלא יטמיע טראומה במצב ספציפי זה היא דרך קשה מאוד ולעיתים בלתי אפשרית.

ובטח אם רופא השיניים שם בחדר איננו מומחה ברפואת שיניים לילדים ומצוי בלחץ זמן גדול כי מעמיסים עליו המון טיפולים (שמשווקים כאמור כחינמיים במסגרת קופות החולים) ורופא השיניים נדרש להיות גיבור-על למרות שאין לו את המשאבים והידע לצורך כך.

כך נוצרת טראומה –

והסיפור הזה שיסופר לחברים בגן או בבית הספר יתפשט כאש בשדה קוצים וכך ילדים שלא חוו טיפולי שיניים מעולם, יפחדו עוד לפני שחוו משהו.

ומכאן עבודתו של המומחה ברפואת שיניים לילדים הופכת להיות קשה שבעתיים.

מה זה מומחה לרפואת שיניים לילדים?

מומחה/ית ברפואת שיניים לילדים הם רופאי שיניים שמעבר ל- 6 שנים של לימודי רפואת שיניים, למדו עוד כ- 4 שנים וסיימו התמחות ברפואת שיניים לילדים ולמדו דרכים שונות ומגוונות בכדי לתת לילד את חווית טיפול השיניים הכי טובה שאפשר וכך למנוע טראומות שלעיתים מובילות בלית ברירה לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה ולדעתי האישית, רצוי לעשות כל שניתן בכדי להמנע מטיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

כשמגיעים למרפאת שיניים פרטית בה נמצא/ת מומחה/ית לרפואת שיניים לילדים, לעיתים הכל מתחיל בחדר הטיפולים עם החיוך של המומחית (ואפילו עם החולצה המצויירת שלה) ואז בתשומת לב מירבית ובהדגמות ושירים אפשר לעשות בדיקה כולל צילומים ולראות שהשד ממש לא נורא כל כך (ההורים מופתעים אבל אל תשכחו שהילד נתקל בזה בפעם הראשונה ורק את זה הוא יכיר מעתה ולכן ייצרב לו זיכרון טוב ולא טראומה).

מכאן לרוב הדרך סלולה לטיפולי שיניים נעימים (לרוב תחת גז צחוק שעוזר להקל על ההרגשה של הילד) וליחס חיובי כלפי טיפולי שיניים גם בחיים הבוגרים.

לסיכום

כמו הרבה דברים בחיים, עדיף מראש לפנות לדרך הנכונה מאשר אח”כ לחפש איך לתקן בעיה שנוצרה כי בחרנו בדרך לא נכונה.

מעוניינים לקבוע תור לבדיקת ילדיכם אצל המומחית שלנו לרפואת שיניים לילדים?

צרו קשר כאן

טיפים לצחצוח נכון בילדים

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים

טיפולי שיניים בגז צחוק

גז צחוק (נייטרוס אוקסיד, N20) הוא גז הנשאף בטיפולי שיניים דרך מסיכת אף (בשילוב עם חמצן) ועוזר מאוד בהרגעה ומקל על טיפולי שיניים בילדים וכן במבוגרים. כמו כן יש לו גם תכונות נוספות שמועילות מאוד ועליהן נדון בהמשך מאמר זה העוסק בנושא טיפולי שיניים בגז צחוק.

טיפולי שיניים בגז צחוק. מרפאת ד"ר איתי לייסר

טיפול שיניים בגז צחוק. מרפאת ד”ר איתי לייסר

גז צחוק  – היסטוריה

  • – בעבר ניסו לשמר עם החומר בשר במסעות בים.
  • – סר המפרי דייוויס, ממציא מנורת הכורים, זיהה לראשונה את יכולתו הכימית של גז הצחוק ותיאר כך: “העצמים סביבי היטשטשו והשמיעה שלי התערפלה מעט…”
  • – מסביבות שנת 1808 שכחו את גז הצחוק ובאפריל 1845 זו הייתה דרך השתעשעות ובילוי.
  • – הוראס וולס, רופא שיניים מקונטיקט שם לב שאיש תחת השפעת גז הצחוק פוצע את עצמו ללא הרגשת כאב ומכאן עלה בו הרעיון להשתמש בגז בזמן טיפולי שיניים וב-11.12.1844 הוא בעצמו עבר עקירת שן תחת השפעת הגז.

שימושי גז הצחוק

המטרה העיקרית בשימוש בגז צחוק היא הרגעה. תופעות הלוואי שניתן להשתמש בהן ולשלוט בהן הן טשטוש, הפחתת ההכרה והעלאת סף הכאב (כך שדברים יכאבו פחות ויש סיכוי שלא יורגש כאב בפעולות פשוטות יחסית שללא הגז עלולות להכאיב מעט).

התכונות המבורכות של גז צחוק

  • – גז צחוק מוריד את החרדה ומשרה אווירה נינוחה ולעיתים אף נעימה מאוד למטופלים (רואים זאת בצורה מאוד בולטת בטיפולי שיניים בילדים).
  • – גז צחוק מוריד משמעותית ולעיתים אף מבטל את רפלקס ההקאה המוגבר שקיים אצל מטופלים רבים.
  • – צחוק מהווה כלי עזר בביצוע היפנוזה בטיפולי שיניים ומקל על התהליך ההיפנוטי להתרחש. מוזמנים לקרוא עוד במאמר הבא: טיפולי שיניים בהיפנוזה.
  • – מטופלים תיארו גז צחוק כהרגשה שדומה מאוד ל-“כוס יין על בטן ריקה”, או “הרגשת מעופפות קלה”.

הוראות לפני טיפול שיניים בגז צחוק

1. מומלץ להגיע בצום (של כ- 3-4 שעות) בשל תופעת לוואי של בחילות והקאות (בעיקר אם משתמשים בגז הצחוק להפגת רפלקס הקאה מוגבר).

2. יש לבדוק האם המטופל עבר טיפול תחת גז צחוק בעבר ואם ניתן לברר את הריכוז בו השתמשו (לא חובה לברר).. רצוי ליידע את המטופל שיש סיכוי שיורגש נימול (כמו נמלים) בקצות אצבעות הידיים או הרגליים ושיש ליידע את הרופא המטפל.

3. לאחר סיום הטיפול, מומלץ לתת כמה נשימות של חמצן בלבד וההרגשה חוזרת לרגיל תוך זמן קצר ביותר.

מעוניינים לבדוק אפשרות של טיפולי שיניים בגז צחוק? רוצים לשמוע עוד? צרו איתנו קשר בטלפון: 03-670-3100.

 

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים

פחד ממחטים והיפנוזה

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים

סתימות אפורות ולבנות – סרטון הדרכה

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים

כיצד להימנע מטיפול שורש וגם לחסוך כסף

אז הייתם אצל רופא שיניים והתבשרתם שצריך טיפול שורש. נו – כבר קיבלתם בחיים בשורות טובות יותר…

אתם כבר שומעים את זמזום המכונות, מרגישים את הפה רדום, מדמיינים את כרטיס האשראי מגיע עד קצה המסגרת. שניה, לאן אתם רצים? אפשר גם אחרת! אז מה עושים עם הבשורה? דבר ראשון – לא ממהרים.

שן לאחר טיפול שורש היא חלשה ודורשת מעקב, ובהיעדר טיפול נכון, עלול להתעורר צורך בעקירתה. מה גם שמדובר בהוצאה כלכלית לא מבוטלת כי לרוב מבצעים גם מבנה וכתר הכרוכים בהוצאה נוספת. אז מה כן יש לעשות? בודקים אם ניתן להציל את השן, ולכן כדאי לקבל חוות דעת נוספת.

מצילים את השן

1infoלאחר שהצלתי מאות שיניים מטיפול שורש, אני יכול לומר בוודאות שבתנאי שהשן “חיה”, כלומר – מוזנת ע”י כלי דם ועצבים באופן תקין, אפשר במקרים רבים “להסתפק” בשחזור (סתימה). נדרשת מיומנות גבוהה של הרופא ויש צורך במעקב וליווי שלו גם לאחר ביצוע השחזור, אך מניסיוני- סיכויי ההצלחה של טיפול מסוג זה הם טובים מאוד.

אין כמו טיפול מונע

כמובן שהדרך הטובה ביותר להציל את השיניים היא מניעה – כך תחסכו מעצמכם טיפולים יקרים ופולשניים.

מרפאתי ממוקמת כאן ואתם מוזמנים לבדיקה בחינם. לקביעת תור התקשרו: 03-6703100.

 

רק בריאות!
שלכם, ד”ר איתי לייסר
רופא שיניים | מטפל בחרדה דנטלית
מרכז עזריאלי חולון, בניין B, קומה 3

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים