מרכז עזריאלי חולון,
רחוב הרוקמים 26, בניין B, קומה 3
תפריט

כללי

רפואת שיניים באופן כללי

רפואת שיניים ניתן ללמוד בארץ בשני מקומות: האוניברסיטה העברית "הדסה" ירושלים ואוניברסיטת תל-אביב.
לימודי רפואת שיניים בארץ אורכים 6 שנים: 3 השנים הראשונות הן השנים הפרה-קליניות שבסופן מקבלים תואר ראשון במדעי הרפואה הבסיסיים, ו- 3 השנים האחרונות הן השנים הקליניות בהן עוסקים גם בלימודים עיוניים וגם בלימודים מעשיים הכוללים טיפול במטופלים וביצוע פרוצדורות ברפואת שיניים תחת פיקוח צמוד של רופאי שיניים מנוסים.

חלקי השן

השן (כמו בצבא…) מתחלקת ל- 3 חלקים: אמייל (השכבה החיצונית, שקופה וחזקה), דנטין (צבעו צהוב, עשוי מצינוריות בשם "טובולים" ומעביר את הגירוי העצבי לפנים השן) ומוך השן (השכבה הפנימית ביותר, כלי דם ועצבים).

שיניים נשירות (שיני חלב)

 

שיניים קבועות

יש 32 שיניים קבועות: בכל רבע פה יש 2 שיניים חותכות, ניב אחד, 2 מלתעות ו- 3 טוחנות (הטוחנת השלישית ידועה גם כשן בינה). השן הראשונה בוקעת סביב גיל 6-7 והאחרונה (אם יש לה מקום, מכיוון שהמדובר בשן בינה) אמורה לבקוע עד גיל 21.

מספור השיניים

בשיטת המספור הנהוגה בארץ, כל שן מקבלת  שם שמורכב ממספר דו-ספרתי: הספרה הראשונה (ספרת העשרות) מייצגת את הרביע של השן בפה (רביע ימין עליון הוא רביע 1, רביע שמאל עליון הוא רביע 2, רביע שמאל תחתון הוא רביע 3 ורביע ימין תחתון הוא רביע 4), הספרה השניה (ספרת האחדות) מייצגת את מיקום השן מקו האמצע של השיניים והפנים.
למשל: שן מספר 24 היא השן הרביעית מקו האמצע ברביע השמאלי העליון (מלתעה ראשונה עליונה משמאל).

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים