פחד מרופא שיניים

פחד מרופא שיניים הוא דבר שכיח מאוד באוכלוסיה וקיים ברמות שונות ומסיבות שונות: ישנם פחדים שמושרשים מהילדות בשל טראומות שהמטופל חווה כילד; ישנם פחדים שהושרשו בילדות בשל סיפורים ששמע המטופל מחברים או ממשפחה; ישנם פחדים שהושרשו בילדות ע”י ההורים באופן ישיר או עקיף. ד”ר איתי לייסר, מטפל בחרדה דנטלית ו ישמח לסייע לכם להתמודד עם הפחד.

איך להתגבר על פחד מרופא שיניים

1. הצעד הראשון לטיפול בפחד מרופא השיניים הוא לברר ממתי קיים הפחד ומה גרם לו להיווצר.
2. הצעד השני יהיה לוודא כי קיימת מוטיבציה להתמודדות והתגברות על החרדה הדנטלית ולהבין מה רמת המוטיבציה הזו (לכמת אותה). בנקודה זו ניתן כמובן לחזק את המוטיבציה הזו ולהגבירה כך שהתוצאות תהיינה טובות ומשמעותיות.

הרמה הבסיסית ביותר היא מה שאני קורא לו: “גישה אישית שמנצחת את הפחד” – בגישה זו אני מלווה את המטופל צעד אחר צעד (“עקב בצד אגודל”) ומסביר לו את התהליכים שהוא עומד לעבור, וכן מסביר בכל רגע מה אני עושה (עד לרמה שהוא רוצה שאפרט ולא חלילה מעבר לכך) ובמקרים רבים מאוד, הידע הזה הוא כוח למטופל כי חוסר הוודאות היא לרוב הסיבה לפחדים הגדולים ביותר ברפואת שיניים.

הרמה הבאה להתמודדות עם פחד מרופא שיניים היא טיפול שנעזר בגז צחוק (גם למבוגרים כמובן) – גז הצחוק מרגיע את המטופל ומשרה הרגשה נעימה וכן מוריד מעט את הרגישות לכאב ונותן את האפשרות לעבוד בחופשיות גדולה יותר ולהוריד התנגדויות. שימוש נפוץ מאוד בגז צחוק הוא במקרים של רפלקס הקאה מוגבר וגז הצחוק לעיתים מבטל לגמרי את רפלקס ההקאה המוגבר.

הרמה הבאה להתמודדות עם הפחד או עם חרדות דנטליות היא טיפול שנעזר בהיפנוזה – היפנוזה הוא כלי רב עוצמה שמשלב ריכוז מוגבר של המטופל ותקשורת עצמית שלו עם גופו, ויכולת של המטפל להוביל את המטופל למקומות האלו וביחד ניתן להתמודד עם פחדים רבים ביותר ברפואת שיניים ואף עם חרדות קשות שלעיתים גורמות להימנעות מלאה מהגעה למרפאת השיניים. בהיפנוזה לא מאבדים את השליטה אלא בדיוק להיפך: השליטה היא במאה אחוז בידי המטופל ואף הרבה מעבר למה שהוא רגיל ביום-יום.

 זקוקים לטיפול בחרדה דנטלית (פחד מרופאי שיניים)? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע 03-6703100

 

 


 

לייעוץ, שאלה או קביעת תורים

Comments are closed