מרכז עזריאלי חולון,
רחוב הרוקמים 26, בניין B, קומה 3

שיקום הפה

שיקום הפה הוא התחום ברפואת השיניים שמשקם את הפה כשיש בכך צורך. רפואת השיניים המשמרת היא חלק משיקום הפה.

לאחר טיפול שורש, השן הופכת לחלשה יותר מחברותיה השיניים הויטליות (אלו שאין בהם טיפולי שורש ויש להן הזנה של כלי דם ועצבים) ובכדי לחזקה יש לעשות מבנה וברוב המקרים מומלץ לאחר המבנה לעשות כתר וכך להגן על השן מסכנת שבירה עתידית.

אחד הדברים החשובים בכתר הוא "אפקט החביקה" – חשוב מאוד לחבוק חומר שן בריא (מעבר למבנה) ע"י הכתר, כך שיהיה איטום טוב ושהכוחות שהכתר מפעיל על השן, יופנו כמה שיותר לשן ולא למבנה כי אז תהיה סכנה לשבירה של המבנה ואף של השן.

שיקום הפה אצל ד
שיקום הפה אצל ד"ר איתי לייסר

יש שני סוגי מבנים: מבנה מיידי (מבוצע במרפאה) ומבנה יצוק (מבוצע ע"י המעבדה) ורופא השיניים מחליט לפי כמות חומר השן שנותרה לאחר טיפול השורש האם לבצע מבנה מיידי או מבנה יצוק. ככלל, מומלץ לבצע את המבנה השמרני ביותר שניתן בכדי למנוע סדקים/שברים שיסכנו את השן לעקירה בהמשך.

לאחר המבנה, כאמור מומלץ לחזק את השן ע"י ביצוע כתר ויש כמה סוגי כתרים:

  • הכתר הבסיסי הוא כתר שבסיסו מתכתי והוא מצופה בחרסינה.
  • ישנם כתרים אסתטיים יותר וביניהם כתר זירקוניה מצופה בחרסינה.

תתי נושאים בתחום שיקום הפה

בתוך תחום שיקום הפה יש כמובן גם את כל נושא התותבות (אולי השיקום הוותיק ביותר הקיים) ולעומתו, השיקום החדיש ביותר שהוא כל נושא השתלים והשיקום על גבי השתלים.

תותבת ("פלטה" בפי העם) נחשבת שיקום נשלף (לא קבוע בפה אלא ניתן להוצאה) ויש תותבות שלמות שמתלבשות בפה על רכס מחוסר שיניים, או תותבות חלקיות שנשענות על חלק מהשיניים שבאותה הלסת בעזרת ווים.

התותבות החדשות יותר הן תותבות שנתמכות על שתלים (בעזרת מחברים שונים, למשל כמו "כפתורי תיק תק") או אף תותבות מוברגות לשתלים (וזו בעצם כבר דרך שבה התותבת הופכת לשיקום קבוע ולא נשלף).

שיקום על גבי שתלים יכול עקרונית להיות שיקום מודבק או שיקום מוברג

  • כתר מודבק על שתל: לתוך השתל מבריגים מעין בורג מיוחד שנקרא מבנה ומעוצב ע"י המעבדה, ועל המבנה מדביקים כתר. כמו כתר על שן, גם הכתר על השתל מודבק, אבל כתר על שן מדביקים בדבק קבוע וכתר על שתל מדביקים בדבק זמני (למקרה שהמבנה יתרופף ויהיה צורך להוציא את הכתר ולחזק את המבנה לשתל).
  • כתר מוברג על שתל: את הכתר עצמו מבריגים ישירות לשתל ואז סוגרים את הפתח דרכו הוברג לשתל, ע"י סתימה לבנה.

סתימות וכתרים צריך לתחזק ולצחצח, ולהקפיד לנקות במסגרת ניקוי שיניים תקופתי ע"י שיננית ומומלץ לעבור בדיקה ע"י רופא שיניים כל חצי שנה כשאחת לשנה מומלץ גם לצלם ולראות ששום דבר לא מתפתח מתחת לכתרים או לסתימות שבפה. לקביעת תור לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא שיניים מומלץ, אנא צרו קשר עם מרפאת השיניים של ד"ר איתי לייסר.


לייעוץ, שאלה או קביעת תורים: התקשרו לטלפון המרפאה - 03-670-3100 ו/או שלחו אלינו הודעת דואר אלקטרוני